Proč si pořídit sportovní podprsenku?

Mnoho žen udává určitou bolest v prsou při cvičení nebo běhání. Je to vidět zejména u mladých slečen, které si při běhu na hodinách tělovýchovy drží svá prsa. Britská studie prokázala, že při běhání v běžné podprsence jsou prsa namáhána minimálně dvakrát více než při běhu ve správné sportovní podprsence.

Podívejme se blíže na sportovní podprsenky.

 

Důvodů, proč ženy zvažuji koupi sportovní podprsenky, je několik. Je možné rozdělit je na několik kategorií:

podprsenka

Fyzické důvody:

• Již zmíněná bolest prsou nebo píchání v prsou, kterou při sportování udává vice než 50 % žen. Tato bolest může být intenzivnější u žen s větším až nadměrným poprsím, nebo u žen kojících.

• Při intenzivním sportu v nesportovní podprsence mohou vzniknout vlivem tření kostice, ramínek nebo materiálů, které nejsou pro sport určeny, různé otlaky a oděrky.

• Výrazný pohyb poprsí může při sportu působit rušivě, bránit soustředění se, může omezovat při pohybu.

Psychologické důvody:

• Pro většinu žen s velkým poprsím nejsou příjemné pohledy veřejnosti, hlavně mužského pohlaví, na jejich výrazně pohupující se vnady.

• Pocit, že prsa při sportu nebo prudším pohybu vypadnou z podprsenky, značně omezuje radost z pohybu. Ženy s větším poprsím nebo ty, které nezkusily sportovní podprsenku, často říkají, že „radši neběhají – neskáčou.“

 

Estetické důvody:

• Intenzivním pohybem se prsa mohou vytáhnout. Vznikají strie(poškození pokožky) nebo výrazný pokles poprsí (poškození vnitřních vazivových pruhů). Účelem sportovní podprsenky je zabránit nebo minimalizovat pohyb poprsí při sportu, čímž se zmenšuje zátěž, s kterou se prsa musí při pohybu vyrovnat. Dobrá sportovní podprsenka snižuje riziko poškození vnitřního prsního vaziva i pokožky, snižuje riziko povislých ňader a strií, zmenšuje zátěž zad, ramen a snižuje i riziko odřenin. Prsa drži při sportu bezpečně, takže se žena může plnohodnotně věnovat sportu bez rušivých elementů. Mimo to by měla být vzdušná, vyrobena z technických materiálů, které dobře odvádí vlhkost.

 

Základní rozdíl mezi dostupnými sportovními podprsenkami je, zda-li jsou kompresní, nebo nekompresnÍ.

Kompresní sportovní podprsenky fungují na principu přitlačení prsou k hrudníku. Tyto podprsenky nemají tvarované košíčky ani kostici. Jde spíš o sportovní top nebo tílko s číslováním S, M, L, XL. Kompresní sportovní podprsenky jsou vhodnější pro malé až středně velké poprsí anebo pro nízko nárazové sporty (např. joga).

Nekompresní sportovní podprsenky vypadají více jako podprsenky než sportovní top, mají vyformované košíčky, mohou mít i kostici. Tím, že jsou prsa uložena v košíčkách, pohyb je blokovaný ve všech směrech. Číslování je klasické podprsenkové (např. 75D, 80F). Tyto podprsenky jsou vhodné pro větší až velké poprsí a vysoce nárazové sporty (běháni, trampolíny, aerobic, jízda na koni).